15 НЕВЕРОВАТНИХ ЛЕКЦИЈА Историјске чињенице за које вероватно нисте чули

Да ли сте знали да је супруга књаза Милоша Обреновића, Кнегиња Љубица је у нападу љубоморе пуцала из кубуре и убила младу Петрију, једну од Милошевих љубавница, а од Милошевог беса је спасило само то што је била трудна?

1. Рат између Србије и Бугарске завршен је 3. марта 1886. склапањем мировног споразума у Букурушту, који је имао само једну реченицу: „Између Краљевине Србије и Кнежевине Бугарске мир се васпоставља потписивањем овог уговора.”

2. Срби су кукуруз у почетку звали турско жито, пошто су га у наше земље донели током османске владавине.

Прочитајте и

ТИТО УЗ ВИСКИ: Срби за 50 година неће знати ко су, за 100 неће постојати! Ја сам их уништио!

“Бежите живи, иду мртви!” Нико није веровао у опоравак српске војске, али 62.000 СРБА ЗБРИСАЛО је 700.000 непријатељских војника

3. Вук Караџић је 1823. уписао студије хирургије на Универзитету у Лајпцигу, али их је напустио после похађања вежби из анатомије. Сви знамо шта је било после тога.

4. Први професионални војници у Србији су постојали још у 13. веку. Ангажовао их је краљ Милутин који је током своје дуге владавине плаћао најамнике разних националности и вероисповести: Кумане, Турке, Осете и Латине.

5. Порођају краљице Наталије Обреновић 14. августа 1876. године присуствовали су председник владе Стевча Михаиловић, министар иностраних дела Јован Ристић и митрополит Михаило.

6. Карађорђе се 1817. вратио у Србију преко Аустрије. Путовао је са лажним руским пасошем који је гласио на име Анастасије Николић.

7. Венчање краља Александра Карађорђевића и румунске принцезе Марије одржано је 8. јуна 1922. А на двору су после церемоније установили да је нестала половина златних кашика, виљушака и ножева, па су после тога одлучили да више не организују тако велике пријеме. Бар неко време…

Прочитајте и

Појавила се ретка верзија химне „Боже правде“ за коју нисте знали, а ево како је настала (ВИДЕО)

8. Дубровник је био омиљено место азила за многе истакнуте личности из Србије. Тамо су због политичке несигурности, уточиште налазили српски краљеви Радослав и Владислав, ћерка краља Драгутина, ћерка краља Милутина, деспот Ђурађ Бранковић, удовица деспота Лазара Бранковића. У народу чак постоји изрека забележена већ око 1440. године: Ако зеца гоне, и он се склања у Дубровник.

9. Наша фудбалска репрезентација је на Прво светско првенство у фудбалу у Уругвају 1930. године путовала поштанским бродом чак 18 дана.

10. Супруга књаза Милоша Обреновића, Кнегиња Љубица је у нападу љубоморе пуцала из кубуре и убила младу Петрију, једну од Милошевих љубавница. Од Милошевог беса је спасло само то што је била трудна.

11. Надалеко позната српска капа шајкача је у војску Кнежевине Србију уведена тек 1870. године. Али све до краја 19. века обичан народ је одбијао да скине фес и прихвати нову капу.

12. Краљ Петар Први је наредио да се за њега изради круна од бронзе првог Карађорђевог топа, без злата и драгог камења. Тражио је да сва свечана одела буду сашивена од српских штофова а укинуо је сваку раскош на двору, док је све своје трошкове плаћао сам. „Земља је сиромашна и задужена. Доста је овај народ грцао под теретом дворских и државних трошкова“, говорио је Краљ.

13. Премијер Кнежевине Србије, Илија Гарашанин је морао да се задужи код капетана Мише Анастасијевића како би школовао своја два сина.

14. У згради Међународног Црвеног крста у Женеви се налази табла са натписом: „Буди тако хуман као што је била хумана Србија 1885. године“. Ова организација је престижно признање доделила српском Црвеном крсту за помоћ Бугарској. Са којом је Србија иначе била у рату, али јој је и поред тога помагала.

15. У нашој земљи је 1935. године удео жена међу запосленима износио 30% што је у то време било више него у САД, Норвешкој или Италији, пише Домино магазин.

ОДГОВОРИ

Унесите свој коментар!
Унесите своје име