Необично име
У српској традицији име је било нека врста заштитног знака, са собом је носило магијске моћи те се сматрало да у породици у којој много деце умире, име које у себи има корен вук, заштитиће онога ко га носи- те су се давала имена Вук, Вукан, Вукашин… Наиме сматрало се да су вукови – животиње којима су приписиване одређене натприродне моћи – кумови деци са именима у чијем се корену налази име вук.
Прочитајте и:
Већ вековима у Србији важи традиција да су мушка деца пожељнија. Многи очеви себе сматрају несрећним ако немају мушке деце: Добити наследника значило је добити сина.

О овоме сведочи име једне београђанке: У њеној породици рађала су се само женска деца. Она је била четврто женско дете по реду, те је због тога и понела необично име: Стадија. Име Стадија у свом корену носи реч стати, па је ово име носило значење- да стану женска деца.
Народно веровање се, у овом случају обистинило, те се у Стадијиној породици родио и син.
Међутим, и без обзира на “магијску” моћ имена које је најмлађа кћерка понела, мушка деца нису се одржала у овој породици.
Стадија је зашла у седму деценију живота, те је и бака два унучета, којима није проблем да изговоре њено необично име. Иако име има врло необично значење, Стадија га са по носом носи, те тако чува и негује нашу традицију.
Извор: Опанак, Шајкача
Фото: Bojana Wiki PG